SARGAS NUO PIKTOSIOS AKIES
Dobilai (Trifolium) – kuklūs, tačiau nepaprastai svarbūs augalai, yra neatsiejama Lietuvos gamtos dalis. Jie puošia pievas, ganyklas, kelius ir miesto skverus. Lietuvoje auga net 15 dobilų rūšių.
Kodėl dobilai tokie svarbūs?
Aplinkai: Dobilai yra puikūs dirvožemio gerintojai. Jų šaknyse gyvena bakterijos, kurios fiksuoja atmosferos azotą ir taip praturtina dirvą. Dėl to dobilai dažnai auginami kartu su kitomis kultūromis, kad pagerintų jų derlingumą.
Gyvūnams: Dobilai yra svarbus maisto šaltinis daugeliui gyvūnų, ypač bitėms bei kitiems dulkintojams. Jie taip pat yra mėgstama ganiava gyvuliams.
Žmonėms: Dobilai nuo seno buvo naudojami medicinoje, kosmetikoje ir maisto pramonėje. Jie turi priešuždegiminių, antibakterinių ir kitų naudingų savybių.
Mokslinėje literatūroje per paskutinį dešimtmetį buvo paskelbta apie 100 naujų mokslinių ataskaitų, patvirtinančių dobilų svarbą žemės ūkiui ir farmakologinį poveikį. Labiausiai iš terapinių poveikių aprašytas jų estrogeninis poveikis gydant kai kurias moterų ligas, kovojant su menopauze susijusiais sutrikimais, osteoporoze. Dabar kiekvienoje vaistinėje galite nusipirkti džiovintų raudonųjų dobilų, tik, žinoma, prieš jais gydamiesi, pasitarkite su gydytoju.
Dobilai buvo svarbūs kasdieniame gyvenime, tad nieko keisto, kad jiems vietos atsirado mūsų senolių dainose: ,,Pasėjau dobilą ant aukšto kalnelio...“
Dobilai kitose kultūrose
Europiečiai tikėjo, kad Ieva paėmė dobilą nusileisdama iš dangaus laimingus laikus atminti. O tai reiškia, kad atneš mums, paprastiems mirtingiesiems, daug sėkmės gyvenime. Todėl dobilo žiedą dėl sveikatos nešiojo prie širdies, kišdavo į piniginę, o jaunavedžiai net suvalgydavo, kad niekam nekiltų minčių žiūrėti į gražiąją kaimynę. Vėliau airiai mažą lapelį, kaip laimės simbolį, pavertė šalies simboliu.
Mūsų protėviai mėgo su savimi nešiotis maišelius su džiovintais dobilais – apsisaugoti nuo piktos akies. Jaunos merginos, norinčios greitai palikti tėvo namus ir ištekėti sugalvojo ritualą – auštant išeidavo nusiprausti dobilų rasa, o Joninių naktį ieškojo geidžiamo keturlapio dobilo.
Trilapiais ir keturlapiais dobilais istorija nesibaigia. Pasirodo, gamtoje galima rasti penkialapių ir net šešialapių dobilų. Kyla klausimas, kuris dobilas neša sėkmę, trilapis ar keturlapis? Šiandien airiai sako, kad šių dviejų simbolių nereikėtų painioti. Trilapis lapas yra nepriklausomybės ir laisvės simbolis, o talismanas su keturlapiu dobilu reiškia sėkmę ir klestėjimą.
Japonijoje raudoni dobilai naudojami turtui pritraukti. Manoma, kad jei augalas bus įdėtas į piniginę, jis tikrai pritrauks pinigų. Baltą augalą dažniausiai dovanoja įkurtuvių proga. Šioje šalyje manoma, kad dobilai gali išvaryti iš namų senus šeimininkus ir priimti naujus. Dovanotas gėles būtina išdžiovinti, suvynioti į baltą audinį ir palikti spintoje.
Truputis botaninės informacijos
Dobilų genties (Trifolium) pavadinimas kilęs iš lotynų kalbos žodžių tres – trys ir folium – lapas. Taip buvo vadinami dobilai, nes jų lapai susideda iš trijų lapelių.
Dobilai – vienmečiai ir daugiamečiai žoliniai augalai su stačiais ar kylančiais bei gulsčiais stiebais ir trilapiais lapais. Jų žiedai maži, sukrauti savotiškuose žiedynuose – galvutėse, o vaisius – ankštis su 1–2 sėklomis. Tai – kryžmadulkiai augalai.
Renatos Ulinskienės nuotraukos
Populiariausios Lietuvos dobilų rūšys
Raudonasis, baltasis, šilinis, dirvinis, ganyklinis, kalninis dobilai
Atnaujinimo data: 2024-12-03
Taip pat skaitykite:
SPANGUOLĖ – LAUMIŲ IR GERVIŲ UOGA