2024-03-28

ŠIS MIŠKO AUGALAS GALI PAPLONINTI JŪSŲ PINIGINĘ

Pxhere.com nuotraukos

Artėja viena iš didžiausių metų švenčių – Velykos. Iki šių dienų yra išlikęs paprotys lėkštes, kur sudėti velykiniai margučiai, puošti visžaliais augalais – bruknių šakelėmis, pataisais. Visad žalia šakelė simbolizuoja amžinybę, tvirtumą, stiprumą.

Visų rūšių pataisai yra įtraukti į Apribotų ar draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų ir grybų sąrašą, tad juos draudžiama rauti, skinti ar kitaip naikinti ir jais prekiauti. Tad taip elgdamiesi galite gauti nemažą baudą.

Lietuvoje auga šešių rūšių pataisai. Šiuo metu į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą (Raudonąją knygą) įrašyta viena pataisų rūšis – patvankinis pataisiukas.

Pataisai – vieni seniausių augalų Žemėje. Jų pirmtakai klestėjo prieš 360 – 300 mln. metų.. Pataisas užauga per 20 – 30metų, sporos dygsta lėtai, o augalą išrovus, kitas toje pačioje vietoje gali niekad ir nebeužaugti.

Pataisai dažniausiai auga drėgnuose spygliuočių ir mišriuosiuose miškuose.

Anksčiau jų sporos buvo naudojamos fejerverkams gaminti, senovinėse fotografinėse blykstėse, juvelyrikoje liejimo formoms apibarstyti, o ir dabar vaistinėse jų galite įsigyti odos raukšlių iššutimams gydyti. Ūglių nuoviru liaudies medicinoje buvo gydomos inkstų, šlapimo pūslės ir skrandžio ligos bei alkoholizmas.

Turėkite galvoje – šis augalas toksiškas. Dėl to jo valgyti, ar ruošti arbatą neturėtumėte.

 

Renata Ulinskienė,

ASTD Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vyr. specialistė, botanikė