Rugsėjo 7-8 dienomis Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija organizavo seminarą apie karstinius procesus.
Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos ir Gamtos tyrimų centro specialistai Vytautas Minkevičius ir Vidas Mikulėnas skaitė pranešimą apie karsto fenomeno tyrimus ir valdymą Lietuvoje, o Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas (geologas) Šarūnas Kubilius apžvelgė karstinius procesus, jų daromą poveikį gyventojams bei gyventojų daromą poveikį karstiniams procesams Biržų regioniniame parke.
Į seminarą taip pat atvyko svečiai iš užsienio – Čekijos Respublikos ir Lenkijos. Biržų regioninio parko direkcija jau keletą metų bendradarbiavo su Moravijos karsto saugomo kraštovaizdžio teritorijos administracija (Čekijos Respublika) ir Silezijos vaivadijos kraštovaizdžio parkų kompleksu (Lenkija) bei kitų šalių saugomomis teritorijomis.
Seminaro metu svečiai iš Čekijos Respublikos pasidalino savo patirtimi, pristatė saugomas teritorijas, kuriose dirba, savo krašto ypatumus, problemas, kylančias dėl žmogaus poveikio karstiniams procesams, lankytojams skirtą infrastruktūrą, sprendimus, kuriais stengiamasi apsaugoti jautrias saugomas teritorijas, tuo pačiu leidžiant lankytojams su jomis suspažinti, taip pat buvo pristatytas prevencinis patruliavimas bei viešieji renginiai, vykdomi Moravijos karsto saugomo kraštovaizdžio teritorijoje.
Svečiai iš Lenkijos pristatė vieno iš Silezijos vaivadijos kraštovaizdžio parkų komplekso – Erelių lizdų kraštovaizdžio parko ypatumus, laukinės gamtos apsaugą, turizmo poveikį bei prevencinio patruliavimo rezultatus, taip pat Erelių lizdų kraštovaizdžio parką kaip vietą gyventi, dirbti ir ilsėtis.
Antrąją seminaro dieną visų dalyvių laukė pažintis su Biržų regioninio parko ir šalia esančių saugomų teritorijų karstiniais ypatumais. Pirmiausia buvo aplankytas Biržų regioninio parko Lankytojų centras, kelionė tęsėsi Nemunėlio-Apaščios geologiniame draustinyje, prie gamtos paveldo objekto Muoriškių atodanga bei gamtos paveldo objekto Velniapilio uola. Vėliau, jau Biržų regioninio parko teritorijoje, buvo pristatyti Kirkilų karstiniai ežerėliai bei čia įrengta infrastruktūra lankytojams, geologinis takas Karajimiškio kraštovaizdžio draustinyje, gamtos paveldo objektas Karvės ola ir šalia esančios smegduobės, o kelionė užbaigta aplankant karstinės kilmės Smardonės šaltinį.
Tikimasi, kad seminaras ir jo rezultatai padės pagerinti ir palyginti turizmo paslaugas bei rasti sprendimus, kaip pritraukti daugiau lankytojų.
Seminaras buvo organizuojamas įgyvendinat projektą „Unikalių geologinių ir geomorfologinių gamtos vertybių naudojimas plėtojant žaliąjį pažintinį turizmą“, Nr. LLI-483, akronimas – GEOTOUR, finansuojamą pagal 2014-2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programą.
Seminare projektas „Unikalių geologinių ir geomorfologinių gamtos vertybių naudojimas plėtojant žaliąjį pažintinį turizmą“, Nr. LLI-483, akronimas – GEOTOUR buvo pristatytas Žiemgalos planavimo regiono (Latvija) projekto vadovės Anna Builo-Hoļme.
Informacija apie projektą:
Programa: 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa
Projektas: LLI-483 „Unikalių geologinių ir geomorfologinių gamtos vertybių naudojimas plėtojant žaliąjį pažintinį turizmą“
Akronimas: „GEOTOUR“
Projekto trukmė: 01.01.2021. – 31.12.2022.
Vadovaujantis partneris – Žiemgalos planavimo regionas (Latvija).
Projekto partneriai:
Visas projekto biudžetas: 649 972,15 EUR (įskaitant ERPF bendrafinansavimą 552 476,31 EUR)
Projektą iš dalies finansuoja – 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa. www.latlit.eu; www.europa.eu;
Už šios informacijos turinį atsako Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.