GRAŽUTĖS REGIONINIAME PARKE JAU ATOSTOGAUJA VANDENINIAI STRAZDAI
Ant srauniosios Šavašos akmenų vėl strikinėja vandeninis strazdelis.
Pas mus retas vandeninis strazdas (lot. Cinculus cinculus) pasirodo žiemą – jis į Lietuvą atskrenda... žiemoti.
Vandeninio strazdo gimtinė – šiaurė. Jis net yra Norvegijos nacionalinis paukštis.
Vandeninis strazdas yra maždaug varnėno dydžio. Dienas leidžia prie skaidrių, akmenuotų, neužšąlančių upelių, kaskart pasinerdamas į vandenį ir ieškodamas įvairių smulkių vandens gyvių. Todėl Gražutės regioninio parko pasididžiavimas Šavaša – jo pamėgta vieta.
Vandeniniam strazdui, kaip tikram šiaurės gyventojui, mūsų žiemos šaltis – nė motais, paukštelis „maudosi“ net tuomet, kaip speigas paspaudžia iki 20 laipsnių žemiau nulio. Mat, jo plunksnos labai tankios, o pasturgalinė liauka, kurios išskyromis ištepa plunksnas, yra apie 10 kartų didesnė nei kitų žvirblinių paukščių.
Vandeninis strazdas net tik gražus, bet ir labai savitas paukštis. Panėręs po vandeniu jis ne plaukioja, kaip kiti paukščiai, o bėga. Upelio dugnu jis gali nubėgti net 20 metrų. Ieškodamas maisto, po vandeniu gali išbūti iki pusės minutės.
Lengviausiai vandeninius strazdus rasti šaltomis žiemomis, kuomet jie laikosi neužšąlančių upelių sraunumose, dažniausiai prie užtvankų. Nors sutikti šį paukštį nėra lengva, jį pamačius įspūdingas reginys atmintyje išlieka ilgam, o kai kam pasiseka išgirsti ir vandeninio strazdo giesmę.
Austėjos Jasinskytės nuotrauka