KOMANDINIS KRAŠTOVAIZDŽIO MONITORINGAS SIRVĖTOS REGIONINIAME PARKE
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus specialistai Sirvėtos regioniniame parke vykdė komandinį monitoringą – vienu metu monitoringo taškus apvažiavo ir fiksavo visi skyriaus darbuotojai. Taip iš kolegų pasisemiama gerosios patirties.
Kraštovaizdžio monitoringas vykdomas kasmet pagal Valstybinių parkų kraštovaizdžio monitoringo planą. Monitoringo metu pagal nustatytus kriterijus stebima kraštovaizdžio kaita.
„Monitoringo kriterijų yra daug. Kiekvienais metais kraštovaizdžio kaita gali būti stebima pagal kelis iš jų, pavyzdžiui, rekreacinės digresijos laipsnis, gamtos stichijų paveiktų teritorijų būklė, gamtos paveldo objektų būklė, tvarkomos teritorijos ir pan. Šiais metais kraštovaizdį stebime pagal penkis kriterijus“, – sako skyriaus vedėjas Tomas Vilkas.
Vienas iš kriterijų – kraštovaizdžio erdvių fotofiksacija.
Fotofiksacija – tai kraštovaizdžio vaizdo fiksavimas fotografuojant. Fotografuojama prieš daugelį metų nustatytame koordinačių posūkio taške, visada tuo pačiu kampu ir tuo pačiu metų laiku, vegetacijos periodu.
Šio darbo tikslas yra fiksuoti kraštovaizdį, saugomas teritorijas ar saugomus objektus. Vėliau, pasklaidžius įvairiais metais darytas nuotraukas, specialistai gali matyti, kaip keičiasi gamtinė aplinka.
„Atrodo, kas gali keistis? O kraštovaizdis labai keičiasi, – sako Sirvėtos regioninio parko grupės patarėjas Marius Semaška. – Jis „gyvas“ – nebuvo kelio – atsirado, atsiranda arba išnyksta dirbami laukai, užauga medžiai... Kraštovaizdį keičia ir natūralūs gamtos procesai, ir žmogus.“
„Stebėjimas vykdomas ir tam, kad užbėgtume už akių žmogaus ūkinės veiklos bei pačios gamtos neigiamiems procesams. Augančius nekontroliuojamus želdinius, kurie užstoja saugomą objektą, raginame savininkus išpjauti t. y., ne tik pasyviai stebime kraštovaizdžio kaitą, bet ir aktyviai veikiame. Vertindami situaciją, galime padaryti daug, kad kraštovaizdis kistų kuo mažiau, ypač ten, kur išsikiša žmogus“, – sako ASTD direktorė Adrija Gasiliauskienė.
Sirvėtos regioniniame parke yra 5 monitoringo taškai. Vienas iš jų yra Šutonių kalva, kurioje yra paminklas Mykolo Cicėno būrio partizanams bei aplinkinių kaimų gyventojams. M. Semaška pasakoja, kad 1945 metų vasario 4 d. partizanai susirinko Bielionių dvare. Jie buvo išduoti – žuvo 36 partizanai... Kraštovaizdis yra ir istorijos „saugotojas“.
Pirmosios monitoringo nuotraukos šioje vietoje padarytos 2005-aisiais. Per devyniolika metų čia iš tiesų įvyko vizualūs kraštovaizdžio pokyčiai – atsirado asfaltuotas kelias, aplinkiniuose laukuose pašalinta menkavertė augalija...
Tam, kad pamatytų ryškesnį pokyčių vaizdą specialistai neretai objektų analizei naudoja ir istorines nuotraukas, jeigu jų randa archyvuose.
Aušrinės Šėmienės nuotraukos