MOKOMĖS IŠ KAIMYNŲ: ŠIAURĖS LENKIJOS VANDENS TURIZMAS
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos, Žiemgalos planavimo regiono, Aizkrauklės, Jėkabpilio ir Utenos savivaldybių, Jelgavos regioninio turizmo centro, Bauskės ir Utenos turizmo informacijos centrų, Biržų ir Zarasų turizmo ir verslo informacijos centrų atstovai bei privataus verslo atstovai dalyvavo pažintiniame vizite šiaurės Lenkijoje.
Šis pažintinis vizitas – tai viena iš veiklų, numatytų įgyvendinant 2021-2027 metų Interreg VI-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektą Nr. LL-00134 „Darnaus vandens turizmo stiprinimas Lietuvos ir Latvijos pasienio regione, įtraukiant vietos verslininkus ir bendruomenes“, WaterTour.
Pažintinio vizito į šiaurės Lenkiją tikslas – įgyta projekto partnerių ir suinteresuotųjų šalių iš Latvijos ir Lietuvos atstovų patirtis susijusi su vandens turizmo infrastruktūra, vandens turizmo maršrutų kūrimu, viešinimu ir suinteresuotųjų šalių įtraukimu.
Pažintinis vizitas suteikė puikią galimybę susipažinti su Lenkijos patirtimi vandens turizmo srityje Mozūrijos vaivadijoje. Dalyviai sužinojo apie vandens turizmo plėtrą Lenkijoje. Ypač vertinga buvo susitikti su verslininkais, dirbančiais šioje srityje, taip pat su turizmo atstovais, tokiais kaip gidai ir miesto institucijų atstovai, kurie pabrėžė daugybę galimybių visus metus naudoti vandens telkinius.
Plačiai naudojamas vidaus vandens turizmas šalyje buvo netikėtas, su pagrindiniais akcentais, tokiais kaip:
• prieinamumas uostuose su puikia infrastruktūra (kuro papildymas, sandėliavimas, patogumai ir kt.);
• įvairūs laivų, valčių ir baidarių išvykų pasiūlymai;
• kanalų sistemos sujungiančios ežerus.
Susitikimas su Lėciaus (Giżycko) miesto mere suteikė įžvalgų apie turizmo pasiūlymų reikšmę ir visumą visais metų laikais, pristatytų patraukliame trumpame filme apie Lėciaus miesto turizmą. Sužinojus Lėciaus miesto istoriją, buvo galima palyginti, kaip kultūrinis paveldas išsaugomas ir plėtojamas Lenkijoje. Bendradarbiavimas su verslo bendruomene buvo ypač pastebimas – verslininkai savo lėšomis restauruoja kultūrinius ir istorinius pastatus, laikydamiesi istorikų nurodymų, nors jų paskirtis skiriasi nuo pradinės (pvz., viduramžių pilis su viešbučiu, vandens bokštas kaip miesto simbolis ir turistų traukos objektas).
Bendradarbiavimas su asociacijomis ir verslininkais Štynorto (Sztynort) taip pat buvo išskirtas kaip sėkmingas vietos plėtros pavyzdys. Mikolaikų, kaip vandens turizmo miestelio, žavesį sustiprina unikalios vandens naudojimo galimybės. Aplinkos ir buriavimo multimedijos centras, kartu su Mozūrijos biologinės įvairovės ir gamtos švietimo centru, išsiskiriančiu inovacijomis ir technologijomis, suteikė vertingos edukacinės informacijos ir įkvėpė idėjų būsimiems projektams, tokiems kaip vandens turizmo ekspozicijos.
Susitikimas su Mozūrijos kraštovaizdžio parko specialistais, vizitas į Mozūrijos kraštovaizdžio parko muziejų, informacija apie vykdomas veiklas ir edukacines programas, vandens turizmo galimybių tyrinėjimas Krutynios (Krutynia) rezervate plaukiant seklia Krutynios (Krutynia) upe suteikė galimybę įvertinti išvykas valtimis, kurios taip pat galėtų būti pritaikytos mažesnėms upėms Latvijoje ir Lietuvoje.
Nors vandens turizmas Mozūrijos regione yra gerai išvystytas, miestai investuoja į infrastruktūros gerinimą, o diskusijos apie vandens taršą ir tvarumą vyksta nuolat. Pažintinio vizito dalyviai taip pat gavo įžvalgų apie vandens kelių plėtros schemas ir bendrąsias vandens kelių ženklų sistemas. Galimybė užmegzti draugystes su Mozūrijos regiono miestais buvo ypač naudinga.
Dalyviai išvyko su daug naujų idėjų ateičiai, tokių kaip automobilių stovėjimo vietų gerinimas ir vandens transporto priemonių saugumas prie prieplaukų, naujų išvykų tipų įvedimas, klientų aptarnavimo ir informacijos gerinimas bei papildomų paslaugų diversifikavimas.
Projektas finansuojamas 2021-2027 metų Interreg VI-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos.
Daugiau apie programą – www.latlit.eu
Oficiali Europos Sąjungos svetainė – www.europa.eu
Už šios informacijos turinį atsako Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija ir jis nebūtinai atspindi Europos Sąjungos nuomonę.
@LatviaLithuaniaProgramme
#WaterTour
ASTD nuotraukos