2023-03-03

NET MAŽAS DARBELIS GALI PADĖTI LAUKINEI GAMTAI

Depositphotos.com nuotraukoje – paslaptingoji miškų karalienė lūšis.

Gerovė Žemėje priklauso nuo biologinės įvairovės – organizmų rūšių visumos ir įvairovės ekosistemoje. Bioįvairovė yra svarbi žmonijai, nes dėl jos vyksta daug svarbių gamtos procesų, nuo jos priklauso klimatas, vandens švarumas, dirvožemio formavimasis...

Dabar Žemėje užregistruota 4 tūkst. rūšių bakterijų, 80 tūkst. rūšių pirmuonių, 1 mln. 320 tūkst. rūšių gyvūnų, 70 tūkst. rūšių grybų ir 270 tūkst. rūšių augalų. Iš viso1 744 tūkst. rūšių, tačiau specialistai mano, jog pasaulyje galėtų gyventi nuo 5 iki 30 mln. rūšių.

Deja, tyrimai rodo, jog bioįvairovė Žemėje mažta. Pavyzdžiui, laukinių stuburinių gyvūnų populiacijos per trisdešimt pastarųjų XX a. metų sumažėjo net trečdaliu. Kinijoje XX a. viduryje buvo aptinkama 46 tūkst. ryžių atmainų, o 2006 m. – tik 1000! Baigia išnykti apie penktadalis visų prijaukintų gyvūnų veislių, nes jas pakeičia produktyvesnių veislių gyvūnai.

Bioįvairovė dažniausiai nyksta todėl, kad nyksta rūšių buveinės. To priežastis – žemės ūkio veikla, aplinkos užterštumas, invazinių rūšių plitimas, klimato kaita, nedarnus išteklių naudojimas. Pavyzdžiui, per pastaruosius dešimt metų labai sumažėjo pempių, nes dideli traktoriai išdrasko jų lizdus.  

Šiandien, Pasaulinę laukinės gamtos dieną, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijosBiologinės įvairovės apsaugos skyriaus darbuotojai pataria, kaip kiekvienas iš mūsų nors mažu darbeliu galime padėti laukinei gamtai:

MINDAUGAS KIRSTUKAS: „Gamta neturi advokatų, todėl kiekvienas iš mūsų galime jais pabūti matydami, kad augalui, gyvūnui, pievai ar miškui to būtinai reikia.“

DIANA MARTINAVIČIŪTĖ:Čia pat pavasaris! Gera pagalba būtų iškelti keletą inkilų paukščiams. Ne tik mažiausiems, bet nepamiršti ir vandens paukščių – didžiųjų dančiasnapių, o taip pat mūsų paslaptingųjų pelėdų“.

ERIKAS GARBULIS: „Norėdamas padėti gamtai, tapk jos dalimi, pavirsk savo mylimu gyvūnu ar augalu ir suprasi kiek gamta tau svarbi.“

JULIUS AUGLYS: „Pirmiausia nešiukšlinkite gamtoje“.

DAIVA NORKŪNIENĖ:Laukinei gamtai gali padėti bet kokios žaliosios veiklos, kurių visi žinome devynias galybes. Svarbiausia, kad tai nebūtų vienkartinė akcija, o lydėtų jus visą laiką ir net taptų gyvenimo būdu.

AUSTĖJA JASINSKYTĖ:Yra įvairūs būdai ką galima padaryti. Pirmiausia – iškelti inkilus, dalyvauti ASTD organizuojamose talkose, padaryti slėptuves varliagyviams, aktyviai rinkti šiukšles, ar prisijungti prie citizen scientist programėlų – „iNaturalist poluliari Lietuvoje.

Antranešiukšlinti, neklausyti muzikos gamtoje, stovyklauti tik tam skirtose vietose, paisyti draudžiamų ženklų ir taisyklių, nedeginti žolės.

Trečia (man labai patinka) nešienauti savo kiemo ar jo dalies ar šienauti tik kartą per metus,negrėbti lapų, įrengti natūralų šabakštinėlį“.

JOANA ADOMAITYTĖ:Prieš pirkdami kiekvieną produktą, pagalvokite apie jo kelią kur jis užsibaigs. Nešerkite laukinių gyvūnų ne jiems skirtu maistu!

RENATA ULINSKIENĖ: „Nesikiškite į gamtos reikalus, gamta pati sau šeimininkė“.