2023-11-02

NATŪRALIŲ PIEVŲ NYKIMAS MATOMAS PLIKA AKIMI

Sudaryta botanikų grupė inventorizuoja ES svarbos natūralias buveines ir atlieka jų monitoringą. Šie metai inventorizacijai paskutiniai, tada bus galima pasakyti, kiek sumažėjo natūralių pievų.  

 

Lietuvoje natūralios pievos yra namai 550 žydinčių augalų rūšių, iš kurių 70 yra nykstančios ir įtrauktos į Raudonąją knygą. Kai kurios pievų buveinės yra ypač turtingos, pavyzdžiui, Lietuvos botanikai viename kvadratiniame metre ganomos pievos suskaičiuoja net 70 augalų rūšių.

 

„Pamenu savo senelių pievas, kurias vyrai dalgiais šienaudavo. Tai buvo visas ritualas su šienapjūtės dainomis, džiovinimu, grėbimu į kupetas. Kiek ten būdavo įvairiausių augalų! Koks tai grožis! O kvapas... Kultūrinėje pievoje nerasi ramunių, snapučių, katilėlių, gegužraibių, čiobrelių. Antra – natūrali pieva yra namai daugeliui gyvūnų – bičių, drugelių, vabalų, paukščių ir smukliųjų žinduolių“, – sako Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Renata Ulinskienė.

 

Nėra natūralių pievų, nėra ir pievinių lingių, griežlių, plėšrieji paukščiai praranda medžioklės plotus, net baltieji gandrai sunkiai randa sau maisto.

 

Specialistai teigia, kad per pastaruosius 10 metų net trečdaliu sumažėjo natūralių pievų – jos nyksta, nes žmonės nebelaiko gyvulių ir jiems nebereikia pašaro.

 

„Pas mus kaime šiemet neliko nė vienos karvės, o pievos suartos ir užsėtos. Taip per dešimtmetį natūralų kraštovaizdį pakeitė agrarinis“, – sako R. Ulinskienė.

 

Neganomos, nešienaujamos pievos greitai užželia mišku.

 

Daugiau apie natūralias pievas galite skaityti: https://www.lrytas.lt/gamta/flora/2022/09/12/news/naturaliu-pievu-nykimas-matomas-plika-akimi-per-desimtmeti-ju-sumazejo-net-trecdaliu-24549134