NEVĖŽIO VIDURUPIO KRAŠTOVAIZDŽIO DRAUSTINYJE SENVAGIŲ KANTATOS
Šarūnas Kubilius
Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyr. specialistas
Kraštovaizdžio apsaugos specialistai pradėjo pavasarinius darbus. Iš anksto numatytuose taškuose jie fiksuoja kaip keičiasi kraštovaizdis. Per keliolika metų, o kartais ir – kelias dešimtis ar net šimtą, galima stebėti mūsų aplinkos kaitą ir, jei reikia, laiku įsikišti, kad nebūtų sužaloti gražiausi šalies kampeliai. Kai kuriuose monitoringo taškuose galite apsilankyti ir jūs – pasigrožėti tuo, ką mums sukūrė gamta. Tik turėkite galvoje – šios vietos turizmui nepritaikytos, tad teks pamiklinti kojas. O jei nesate pakankamai atkaklūs – jūsų visuomet laukia pažintiniai takai ir apžvalgos bokštai.
Nevėžio vidurupio kraštovaizdžio draustinis – tai didžiausias pagal plotą Krekenavos regioninio parko teritorijoje. Jis užima 2496 ha – tai beveik 22% viso regioninio parko ploto. Draustinyje siekiama išsaugoti Nevėžio senslėnio su senvagėmis ir natūraliomis pievomis kraštovaizdį, saugomas gyvūnų rūšis, gausias kultūros paveldo vertybes – buvusių dvarų sodybas, Bakainių piliakalnį su priešpiliu, Bakainių kapinyną, Burvelių alkakalnį, Barinės kapinyną, J. Tumo-Vaižganto sodybą ir Ustronės knygnešių muziejų. Dalis draustinio teritorijos turi buveinių apsaugai svarbios teritorijos statusą dėl čia gausių pievų buveinių.
Vienas iš ryškiausių kraštovaizdžio elementų draustinyje, tai Nevėžio senslėnis įsirėžęs 15–20 m. į monotonišką Vidurio Lietuvos žemumą, kai kuriose vietose slėnis išsiplečia iki 1 km pločio. Žemiausioje slėnio dalyje – salpoje matomi upių dirbamo darbo rezultatai: raiškiuose vingiuose Nevėžis ardo savo krantus atidengdamas priemolingas atodangas, o išsimėčiusios pasagos formos senvagės byloja, kaip vingiuose vandens galia ištiesina upės vagą.
Šį mėnesį skubėjome atlikti vieną iš kraštovaizdžio monitoringo užduočių – vaizdingų regioninio parko panoramų fotofiksacijas numatytuose taškuose – Nevėžio vidurupio kraštovaizdžio draustinyje jų trys – Nevėžio slėnis ties Šambalionių kaime, Nevėžio slėnis nuo apžvalgos bokšto Dobrovolės kaime ir Bakainių piliakalnis Bakainių kaime.
Geriausiai Nevėžio vidurupio kraštovaizdžio draustinio kraštovaizdis atsiskleidžia iš regyklų, takų ir apžvalgos bokšto.
Iš apžvalgos aikštelės Burvelių kaime matyti žemyn besidriekiantis slėnis su dirbamais laukais ir pievomis, sodybomis, tolumoje – Burvelių alkakalnis. (koordinatės 55.465, 24.066).
Apžvalgos aikštelė Kazokų kaime pastatyta ant Antrojo pasaulinio karo metu susprogdinto gelžbetoninio Kazokų tilto liekanų. Iš jos atsiveria vaizdas į Nevėžį, jo pakrantes. Upės vagoje matyti, kaip srovė aplenkia upės dugne gulinčius tilto griuvėsius. Tiltas statytas prieškariu, 1932 m. Labai dailus, Pranciškaus Markūno projektuotas tiltas per Nevėžį ties Surviliškiu buvo arkinės sistemos, vienos angos, 57,6 m ilgio bei 6 m pločio inžinerinis statinys kainavo 54 200 Lt. Tiltas jungė Kazokų ir Surviliškio kaimus, dabar esančius Panevėžio ir Kėdainių rajonuose. (koordinatės - 55.450, 24.045).
Apžvalgos aikštelė Surviliškyje – šalia kaimo bažnyčios, ant kalno įrengta Surviliškio apžvalgos aikštelė leidžia pasižvalgyti po Nevėžio slėnį, vingiuojančią upės vagą, medžiais apaugusias pakrantes ir tolumoje dunksančius miškus (koordinatės - 55.448, 24.037).
Nevėžio upės slėnio pažintinis takas – 1,6 km ilgio pažintinis takas kiekvienu metų laiku atrodo skirtingai: žiemą sukaustytas sniego ir ledo, pavasarį ir vasarą pilnas žydinčių augalų ir gyvybės. Ankstyvą pavasarį takas gali būti užtvindytas potvynio bei užimtas migruojančių paukščių, tačiau šį natūralų gamtos reiškinį galite pamatyti, užlipę į tako pradžioje esantį 6 m aukščio bokštą (koordinatės - 55.522, 24.088).
Krekenavos regioninio parko apžvalgos bokšte apžvalgos aikštelė įrengta 25 m aukštyje nuo žemės paviršiaus. Iš jos galima grožėtis Nevėžio slėniu ir apžvelgti aplinkines teritorijas maždaug 10 km atstumu. Slėnyje puikiai matosi išsirangiusi Nevėžio upė, įvairių formų senvagės, užutekiai (koordinatės - 55.552, 24.105).
Šarūno Kubiliaus nuotraukos
Atnaujinimo data: 2024-07-15
Taip pat skaitykite:
PALEMONO PIEVOS – GAMTOS LOBIS VIDUR MIESTO
PASLAPTINGIEJI AUKŠTAITIJOS VANDENYS: ŠARVUOTOS ŽUVYS IR RAUDONI EŽERAI
ŽMONIŲ DĖKA ANTALIEPTĖS MARIŲ SALOJE PAUKŠČIAI TURI SAUGIUS NAMUS