Sirvėtos regioninio parko lankytojų centras
Informacija ir registracija | |
---|---|
Tel.nr. | +370 672 95 716 |
El. paštas | [email protected] |
Adresas | Dvaro g. 25, Šventos k., Švenčionių r., LT-18103 |
Sirvėtos regioninis parkas stebuklingas! Tai vienintelė Lietuvoje vieta, kur iš debesies nukritę du lietaus lašai nesubėga į tą pačią upę, – vienas nukeliauja į Dauguvą, o kitas – į Nemuną. Kodėl? Ateikite į edukaciją ir sužinosite!
Žingsniuodami kalvotu Šventos mišku vingiuojančiu Mitologiniu taku pajusite ypatingą Sirvėtos regioninio parko reljefą. Vėliau žaisime netradicinį komandinį grindų žaidimą: keliausime po snaudžiančius senovinius kaimus, maudysimės Kančiogino ežere, užkopsime į aukščiausią Nevaišių kalvą.
Apkeliavę visą saugomą teritoriją įrodysite, kad esate ištvermingiausi ir stipriausi! O jei draugus norėsite sužavėti ne tik ištverme, bet ir žiniomis apie saugomus Sirvėtos perlus – Kačėniškės piliakalnį, Lino verdenės šaltinį, Adamavo ąžuolą, interaktyviomis priemonėmis informacijos ieškosime Sirvėtos regioninio parko lankytojų centre.
Trukmė: 1,5–2 val.
Skirta visiems
Ar žinote, kad kukutis – Sirvėtos regioninio parko simbolis? Kodėl? O gi todėl, kad jo margumas atspindi išskirtinę saugomos teritorijos gamtos įvairovę. Kur gyvena kukutis? Kaip veda ir augina vaikus? Ką lesa? Kaip manote, ar mūsų šalyje kukučiams geros sąlygos gyventi ir kodėl jie pavaizduoti ant Lietuvos raudonosios knygos viršelio?
Kukutis – vienas margiausių mūsų šalies paukščių, jį galima palyginti net su drugeliu, bet ar sutikę jį atpažintumėte? Tam, kad sužinotume, kaip jį atskirti nuo kitų paukščių, pagaminsime kukučio lėlę marionetę, o paskui varžysimės žinių apie kukutį gausa ir „kukučio plunksna“ užrašysime savo norus bei palinkėjimus.
O kaip gyvena kiti paukščiai? Kiek jų čia žiemoja? Kur išskrenda kiti? Kur paukščiai suka lizdus? Ar susimąstėte, kodėl renkame Metų paukštį?
Tam, kad pas mus apsigyventų daugiau paukščių, galime jiems padėti į medžius įkeldami inkilus, o žiemą parūpindami lesalo. Rudenį ir pavasarį mokysimės teisingai sukalti lesyklą bei inkilą ir sužinosime, ar turime kūrybinės laisvės juos gamindami.
Trukmė: 1,5–2 val.
Skirta 3–14 metų vaikams, rekomenduojame rinktis pavasarį ir rudenį.
Bitė – tikra bendruomeninio gyvenimo čempionė. Ar susimąstėte, kuo unikalus bičių gyvenimas?
Žmonės bites laiko nuo neatmenamų laikų, tad žinias apie bitininkavimą kaupia tūkstantmečiais. Edukacijoje sužinosime, ar sunku būti bitininku, kokius avilius bitininkai ruošia ir kokie jie įvairūs, kaip panaudoja vašką ir, kad medų galima ne tik valgyti, bet ir panaudoti daugeliui reikalų.
Kad įtvirtintume įgytas žinias, iš natūralaus vaško patys pasigaminsime įvairių formų žvakių ir jas dekoruosime. O paskui pabūsime Šventos dvarvietei priklausančioje Liepų pavėsinėje bei susipažinsime su skirtingų rūšių aviliais.
Trukmė: 1,5–2 val.
Skirta 6–12 metų vaikams.
Ekskursijos
EKSKURSIJA „MITOLOGINIO TAKO SLĖPINIAI“
Švenčionių kraštas garsėja iki šiol gyvai pasakojamomis legendomis ir padavimais, giedamomis sutartinėmis. Tad ne veltui Sirvėtos regioniniame parke buvo įrengtas mokomasis pėsčiųjų takas „Mitologija“. Nors takas tėra vos 1 km 300 metrų ilgio, jame pamatysite net 17 senuosius dievus vaizduojančių skulptūrų, kurias kūrė žinomi menininkai Dalia Matulaitė, Arvydas Ališanka, Mindaugas Aučyna, Valdas Bubelevičius ir kiti. Gidas vaizdingai papasakos jums, kaip mūsų senoliai suvokė pasaulį, gamtą, kuo tikėjo ir kam meldėsi, kaip dievybės jį saugojo ir rėmė. Čia patikėsite, kad viskas atsirado ne atsitiktinai, kad kažkas yra aukščiau už mus ir mes tai jaučiame.
Trukmė: 1,5–2 val.
Atstumas: 1,3 km ratu.
Skirta visiems.
Kačėniškės piliakalnis pirmąkart jį išvydusius pakeri. Jo šlaitų aukštis siekia net 22 metrus, o nuo viršūnės atsiveria vaizdas ne tik į Mergežerio ežerą, bet ir į kitame krante plytinčias Švenčionių aukštumos kalvas, tai, kuo garsėja Sirvėtos regioninis parkas. Piliakalnio šlaituose tebematyti buvusių griovių su pylimais likučių. Archeologai tikina, kad piliakalnyje žmonių gyventa vėlyvosios brūkšniuotosios keramikos laikotarpiu, I tūkst. pr. Kr. Pabaigoje ir ankstyvosios grublėtosios keramikos periodu, I tūkst. pradžioje – I tūkst. viduryje.
Ne mažiau įspūdingas ir pažintinis takas per pelkę, kuris vingiuoja iki pat piliakalnio. Tai puiki proga pasižvalgyti į pelkėje augančius augalus ir įžvelgti jų išskirtinumą.
Trukmė: 2–3 val.
Atstumas: 4 km ratu.
Skirta visiems.
Žygiai su parko specialistu
ŽYGIS „ILGIO EŽERO KRANTAI“
Nuo Sirvėtos regioninio parko lankytojų centro žygiuosime miško taku, kol pasieksime Ilgio ežero poilsiavietę. Šventos Miške vingiuojantis takas gamtos mylėtojus nuves iki meletos uokso, pilkapių, skruzdėlynų. O besidominčius dendrologija – iki baltalksnių bendrijos. Tai miško takas, kuriame kojas nuvargins kalvotas reljefas, bet teigiamų emocijų dovanos senojo miško vaizdai.
Trukmė: 1,5–2 val.
Atstumas: į vieną pusę 2 km.
Skirta 8–14 metų vaikams.
ŽYGIS „MIŠKO TAKAIS IKI KAČĖNIŠKĖS PILIAKALNIO“
Šis žygis skirtas tiems, kas nori išbandyti kojų tvirtumą. Žygiuosime nuo Sirvėtos regioninio parko lankytojų centro mišku ir per kaimus, kol pasieksime gražuolį Kačėniškės piliakalnį. Įkopę į jį nuo stačių šlaitų gėrėsimės apačioje tyvuliuojančio Mergežerio vaizdu, kitame krante plytinčiomis Švenčionių aukštumos kalvomis.
Trukmė: 3–4 val.
Atstumas: apie 9 km į vieną pusę.
Skirta žygeiviams nuo 14 metų.