Anykščių regioninio parko lankytojų centras
Informacija ir registracija | |
Tel.nr. | +370 658 30 472 |
El.paštas | |
Adresas | J. Biliūno g. 55 Anykščiai, LT-29110 |
Mūsų senoliai mišką laikė šventu ir buvo apgobę legendomis bei padavimais. Prisiminsime keletą iš jų ir sužinosime naujų. Aplankysite legendomis apipintą Puntuką. Ar kada pagalvojote kodėl šis akmuo yra geologijos ir kultūros vertybė?
Užsuksime pas šventuosius ąžuolus. Prie jų sugalvosime norą ir prisiminsime, kuo ąžuolai buvo svarbūs baltams.
Užkopę į Medžių lajų tako apžvalgos bokšto viršūnę, prieš akis atsivers Šventosios vingiai ir Anykščių šilelio panorama. Ką simbolizuoja Medžių lajų tako apžvalgos bokštas, kiek betono ir metalo sunaudota tako statybai? Po kokiu medžiu stovint gerėja nuotaika, kodėl ąžuolo gilės šarvuotos, kaip pušis ištveria vandens stygių, iš kokio medžio gaminami degtukai, kodėl beveik pusmetį Puntukas buvo paslėptas po daržine? Visa tai ir daugiau bus paslapčių bus atskleista šios edukacinės programos metu.
Trukmė: 1 val.
Skirta 1–5 klasių moksleiviams
BALTŲJŲ SMĖLYNŲ KRAŠTAS: KVARCINIO SMĖLIO SLĖPINIAI
Ar žinojote, kad smėlis – uoliena, tik sudaryta iš mažulyčių, vos 0,063–2 milimetrų skersmens nuotrupinių dalelių. Jis gali būti sudarytas iš įvairių mineralų nuolaužų arba vos vieno mineralo, – toks yra Anykščių smėlis. Įdomiausias klausimas, kada ir kaip jis susidarė, kodėl jo randama Anykščių apylinkėse? Kiek daug jo turime ir kuo jis skiriasi nuo Baltijos pajūrio smėlio?
Edukacija gali būti dvejopa:
1. Pakviesime jus į Anykščių regioninio parko lankytojų centro ekspoziciją. Čia sužinosime ne tik apie smėlį, bet ir kitas Anykščių regioninio parko gamtos bei kultūros vertybes. Vėliau keliausime į konferencijų salę, kurioje atliksime įvairias užduotis – piešime, sversime ir sijosime smėlį, gaminsime smėlio laikrodį, žiūrėsime į smėlį pro mikroskopą. Taip pat žiūrėsime filmą apie Anykščių kvarcinio smėlio istoriją, sužinosime kuo jis naudingas. Ši edukacija galima ir lauke – lankytojų centro kiemelyje.
2. Keliausime prie Anykščių regioniniame parke esančių atodangų, kur randamas kvarcinis smėlis bei aplankysime kvarcinio smėlio karjerą AB „Anykščių kvarcas“. Ką veikia ši gamykla ir kur panaudojamas jos perdirbamas smėlis?
Reikia transporto.
Trukmė: 2– 4 val.
Skirta visiems
Tai – ekskursija su Anykščių regioninio parko gidu. Pamatysime gražiausias regioninio parko vietas, susipažinsime su gamtinėmis ir kultūrinėmis vertybėmis. Pamatysime senolį Punktuką ir jo brolį, legendomis apipintą Vorutos piliakalnį, stebuklingąjį Laimės žiburį, Rubikių ežero panoramas pekerintį Bijeikių apžvalgos bokštą, stebinantį Medžių lajų tako kompleksą.
Maršrutą galime sudaryti pagal jūsų pageidavimus, tačiau reikia savo transporto.
Trukmė: 2–4 val.
Skirta visiems
Šią gamtos pamoką surengsime Pakalnių (Pavirinčių) pelkėje. Joje sužinosime kaip atsiranda pelkės, kokių jų būna, kaip susidaro durpės, kokie augalai čia auga ir – svarbiausia – kodėl būtina išsaugoti pelkes, kaip jose lankytis, kad nepažeistume trapios jų gamtos. Aptarsime kas yra telmologinis draustinis ir Natura 2000 teritorija.
Įdomiausia pamokos dalis – galimybė klampoti, bristi ir šuoliuoti pelkėje! Reikalingas savas transportas.
Trukmė: 1,5– 2 val.
Skirta visiems
PAŽINTINIS DVIRAČIŲ ŽYGIS „VARIO SPALVOS UPELIO MĮSLĖS‘‘
Važiuosime dviračių taku bei miško keliukais prie unikalaus Variaus upelio. Šitaip upelis vadinamas, mat jo vanduo yra vario spalvos. Nors specialistai teigia, kad upėvardis Vãrius gali būti kildinamas ir iš žodžių varyti, verti, ar virti, versmė, virulys. Šiaip ar taip Variaus vanduo – vario spalvos. Ar žinote, kokia vario spalva?
Pakeliui aplankysime daug Variaus „pusborlių“ - Variaus botaninį ir hidrografinį draustinius bei juose esančius saugomus Variaus atodangą, Pavarių akmenį, Pavarių liepą bei Elmės šešiakamienį ąžuolą. Klausysimės legendų, žaisime, atliksime įvairias užduotis. Atsipūsime Pavarių miške įrengtoje poilsiavietėje.
Trukmė: 3– 3,5 val.
Atstumas: apie 11 km. Mes pasirūpiname dviračiais, šalmais, liemenėmis.
Skirta visiems
PĖSČIŲJŲ ŽYGIS „KĄ ŠNABŽDA ŠVENTOJI“
Geriausias būdas apžiūrėti Antano Baranausko apdainuotą Anykščių šilelį, išgirsti poeto aprašomus garsus, užuosti kvapus ir pamatyti vaizdus žygiuojant Šventosios pažintiniu taku, kuris šalia puikiosios Aukštaitijos upės vingiuoja 4,7 kilometro. Take įrengta 17 stotelių, jos padės pažinti Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinio gyventojus ir augalus. Sužinosite kas namus įsirengia uokse? Kas yra erozija? Ar gali gyvybė tarpti ant negyvo? Kam skirtos proskynos ir sanitariniai kirtimai? Ką slepia Šlavės atodanga? Kaip formuojasi senvagės? Kur auga apyniai, paprastosios šertvės, raugerškiai? Kuo ypatinga stepinė pieva? Pažintinio tako pabaigoje mūsų lauks didysis Puntukas ir paslaptingasis Medžių lajų takas.
Trukmė: 3 val.
Atstumas: 4,7 km
Skirta visiems
PĖSČIŲJŲ ŽYGIS „KASAGORAIS“
Žygį pradėsime nuo Anykščių regioninio parko lankytojų centro, kur sužinosime apie čia saugomas gamtines ir kultūrines vertybes, kas tie ,,kasagorai‘‘, kodėl jie taip vadinami ir iš kur kilęs pavadinimas? Paskui žygiuosime link Janydžių geomorfologinio draustinio, kur kalvas išgraužė tirpdamas paskutinis ledynas. Leisdamiesi stačiais kalvų šlaitais, prieisime Anykštos upelį ir jame esančius senųjų užtvankų griuvėsius. Vėliau keliausime siaurojo geležinkelio bėgiais, pamatysime Žažumbrio ąžuolą. Netoli busstovyklavietė atsipūsti ir užkąsti.Žygio metu lauks įvairios užduotys bei pramogos.
Trukmė: 3– 4 val.
Atstumas: 13 km.
Skirta visiems
Edukacinė programa–žaidimas „SUPER protas“ tai – integruota gamtos pažinimo, matematikos ir fizinio aktyvumo pamoka gamtoje. Šis žaidimas skatina vaikų bendradarbiavimą ir komandinį darbą.
Pamoką pradėsime Anykščių regioninio parko lankytojų centre apžiūrėdami ekspoziciją, o paskui persikelsime į lauką, kur ant medžių rasime iškabintas korteles su užduotimis.
Trukmė: 1 val.
Skirta 3– 8 klasių moksleiviams
KELIAUKIME PO ANYKŠČIŲ REGIONINĮ PARKĄ GRINDŲ ŽAIDIMU
Anykščių regioninio parko lankytojų centre apžiūrėsime ekspoziciją, o vėliau pamoką pratęsime salėje. Ten žaidėjai paeiliui mes kauliuką ir keliaus spalvotais regioninio parko žemėlapio langeliais atlikdami įvairias užduotis ir įveikdami kliūtis. Šitaip susipažinsime su unikalia parko gamta, kultūros paveldu, kraštovaizdžiu. Ne tik patikrinsite, bet ir papildysite žinias ir, žinoma, smagiai praleisite laiką!
Trukmė: 1 val.
Skirta 1– 5 klasių moksleiviams
Pamoką pradėsime Anykščių regioninio parko lankytojų centre apžiūrėdami ekspoziciją. Vėliau keliausime į salę. Ten žaidėjai pasidalins į tris grupes ir turės sudėlioti dėliones su gražiausiais parko lankomais objektais. Tai padaryti įmanoma, jei žinai juos.
Trukmė: 1 val.
Skirta darželinukams ir mosleiviams
Ar mokate sparnuočiams teisingai pagaminti inkilą ir iškelti jį taip, kad paukšteliams patiktų – jie ten apsigyventų, išperėtų jauniklius? Pamokoje visa tai sužinosime. Atsineškite savo pagamintus inkilus, o jeigu jų neturite, bet labai norite pasitikti sugrįžtančius paukščius, – inkilus pagaminsime mes!
Pamokos metu žaisime įvairius žaidimus, spręsime užduotis, šaradas.
Trukmė: 1,5– 2 val.
Skirta visiems
Ar žinote, kiek Lietuvoje yra rūšių paukščių? Kokių daugiausia? Ką jie lesa? Kur gyvena? Kur peri vaikus? Ką daro, kai pajunta grėsmę? O kur slepiasi, kai ateina žiema? Pamokoje išmoksime naudotis paukščių pažinimui skirta įranga – žiūronais, teleskopu, spręsime kryžiažodžius ir atliksime įvairias kūrybines užduotis. Paukščius išlydėsime nuo unikalios užtvakos, kuri nėra lankytinas objektas, tačiau vis tiek vilioja Anykščių krašto svečius.
Reikia transporto.
Trukmė: 1,5 val.
Skirta darželinukams ir moksleiviams.