Kauno marių regioninio parko lankytojų centras
Informacija ir registracija | |
Tel.nr. | +370 37 383071 |
El. paštas | |
Adresas | Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., LT-53106 |
Ten, kur dabar vilnis gena Kauno marios, jaukiose sodybose gyveno žmonės, žolę rupšnojo gyvuliai, debesis gainiojo vaikai, skambėjo bažnyčios varpai, bet 1959 metais viskas pasikeitė...
Interaktyviai lankytojų centre papasakosime jums, kaip buvo iškelti kaimai ir sukurtos marios, kur žmonės gyvena dabar ir, ar galima pamatyti jų namus, kokį kraštovaizdį suformavo naujai atsiradęs milžiniškas vandens telkinys.
Pėdindami Pakalniškių pažintiniu taku pamatysime ne tik įspūdingą Kauno marių pakrantę, bet ir Pakalniškių piliakalnį, vaizdingą Girionių erozinio kalvyno reljefą, sužinosime, kas yra tufai, belemnitai, kokie čia auga augalai ir gyvena gyvūnai.
Trukmė: 2,5 val.
Skirtas ir mažiems, ir dideliems.
Žingsniuodami Žiegždrių geologiniu taku pasinersime į paslaptingą geologijos pasaulį – sužinosime kas yra varvos, milijonus metų skaičiuojančios fosilijos – belemnitai, amonitai, trilobitai, apžiūrėsime įspūdingą Žiegždrių atodangą bei Kalniškių konglomeratą ir stebėsime dabar vykstančius geologinius procesus. Teks išspręsti ir nemažai galvosūkių.
Trukmė: 1,5–2 val.
Skirtas ir mažiems ir dideliems.
KAUNO MARIŲ REGIONINIO PARKO PASLAPTYS
Interaktyvi pažintinė komandinė viktorina apie Kauno marių regioninį parką bei Lietuvos saugomas teritorijas. Žaidimas paremtas Kauno marių regioninio parko lankytojų centro ekspozicija, – dalyviai atsakymų ieško aktyviai naršydami po ekspozicijų salę.
Trukmė: 1–1,5 val.
Skirta vaikams nuo 5 klasės ir suaugusiems.
GAMTINĖS EDUKACIJOS
AUGALAI IMIGRANTAI IR ČIABUVIAI
Dubravos arboretumas – net 51,5 hektarų ploto dendrologinė kolekcija, kurioje kaupiami, saugomi ir eksponuojami mokslo, pažintiniu ir dekoratyviniu požiūriu vertingi vietiniai bei svetimžemiai medžiai bei krūmai. Arboretumas toks vertingas, kad buvo paskelbtas saugomu gamtos paveldo objektu. Vaikščiodami jo takeliais, sužinosime, kokie augalai čia auga ir išmoksime juos pažinti.
Trukmė: 1 val.
Skirta ir mažiems ir dideliems.
ATRADIMAI PELKĖJE
Keliausime į Dubravos rezervatinę apyrubę, kur žmogus gamtos nelietė jau 60 metų! 120 ha teritorijoje tvarkosi pati gamta. Keliaudami pažintiniu taku pamatysime, kuo senas miškas skiriasi nuo jaunuolyno, susipažinsime su miško ir pelkių ekosistema, ypatingais pelkiniais augalais, išmoksime atpažinti saulašares, švylius ir kiminus.
Trukmė: 1,5–2 val.
Skirta visiems nuo 7 metų.
KAUNO MARIŲ IR KITŲ VANDENŲ GYVENTOJAI
Girionių parke telkšo kūdra, o netoliese tyvuliuoja Kauno marios. Kuo skiriasi šių dviejų žmogaus rankų darbo telkinių vanduo? Kuo svarbus mums ir gyvūnams gėlas vanduo? Kaip pažinti, ar vanduo švarus ir tinkamas gerti? Kokie augalai bei gyvūnai gyvena tvenkinyje ir Kauno mariose? Kodėl jie skiriasi?
Gal ir patys tų augalų bei gyvūnų sužvejosime, o sužvejoję išmoksime atpažinti.
Trukmė: 1,5–2 val.
Skirta visiems nuo 8 metų.
IŠGELBĖK DIDŽIĄJĄ MIEGAPELĘ
Kauno marių regioniniame parke gyvena ypatingas gyvūnas – didžioji miegapelė. Bet vieną kartą miegapelė ėmė ir susirgo. Kodėl susirgo miegapelė, kaip galima jai padėti, kur ieškoti vaistų, kaip šie vaistai kvepia, kaip atrodo vaikai sužinos išvykos į ypatingą mišką metu. Tik įvykdžius miegapelės paliktas užduotis ir perėję mišką, vaikai galės surasti vaistą, nuo kurio miegapelė pasveiks. Vaistą vaikai turi palikti prie miegapelės namelio, bet labai tyliai, kad toks katinas neišgirstų. Grįžusi iš miško poliklinikos miegapelė tuoj pat eis gerti vaistų, kad kuo greičiau išgytų.
Trukmė: 1,5–2 val.
Skirta 4–8 metų vaikams.
SPARNUOTIEJI KAUNO MARIŲ REGIONINIO PARKO ŠEIMININKAI
Šalia mūsų gyvena daug paukščių – vienus pamatyti sunku, kiti plasnoja aplinkui kasdien. Ar pažįstate juos? O ar matėte išskirtinius Kauno marių regioninio parko paukščius? Čia namus turi tulžys, plovinė vištelė ir juodasis peslys. Su spalvingu paukščių pasauliu susipažinsime lankytojų centre, o paskui keliausime į Kauno marių regioninį parką pažiūrėti, kur jų namai.
Trukmė: 1,5 val.
Skirta ir pradinukams, ir suaugusiems.
SPARNUOTOSIOS PEŠTYNĖS
Interaktyvi pažintinė komandinė viktorina (protų mūšis). Pažinkite paukščius linksmai bei sužinokite apie jų kilmę, gyvenimo ypatumus, aptarkite dažniausius, rečiausius Kauno marių regioninio parko paukščius, paukščių buveines ir daug kitų įdomių faktų apie mūsų sparnuotus draugus.
Trukmė: 1,5-2 val.
Rekomenduojama nuo 5 klasės ir vyresniems.
Edukaciją galime surengti ir mokyklose.
Gamtoje visi – augalai, gyvūnai, grybai ir net bakterijos vienas nuo kito priklausomi bei glaudžiai susiję nematomais ryšiais – jei žūva vienas, dingsta ir kiti. Kas būtų jeigu iš Kauno marių regioninio parko dingtų miegapeles ir tulžiai? Žaisdami sužinosime kas yra bioįvairovė ir kas – Natura 2000 tinklas. Kas gali padėti išgelbėti bioįvairovę ir Natura 2000 buveines?
Trukmė: 1 val.
Skirta 4–11 klasių mokiniams.
Edukacija galime vykdyti ir kitose mokyklose.
Per saugomas teritorijas Dubravos arboretumą ir Girionių parkąžygiuosimeprie Žaisos upelio, kurio žiotis apsėmė Kauno marios. Pakeliui išmoksime pažinti miško sumedėjusius ir nesumedėjusius augalus, ragausime šaltinio vandens, atokvėpio metu žaisime, diskutuosime apie aplinkos taršą, klausysimės vietinių legendų, o įvykdę visas užduotis tam, kad taptumėme Gamtos riteriais, turėsime duoti Miegapelės priesaiką!
Trukmė: 2,5–3 val.
Skirta pradinukams.
PAMOKA „Į SVEČIUS PAS BARSUKUS“(laikinai nevykdoma)
Pamoką pradėsime kalbėdami apie barsukus ir jų paslaptingą gyvenimą. Vėliau pėdinsime į Girionių erozinį kalvyną, kur barsukai rausia namelius. Ką jie veikia tuose nameliuose? Iš ko kloja guolį? Ar jie turi draugų? Ką valgo žiemą? Praversime ir daugiau langų į paslaptingą barsukų pasaulį.
Trukmė: 2,5 val.
Skirta pradinukams ir vyresniems.
Suaugę ežiai turi apie 5000 – 6000 spyglių. Jie nelaka pieno. Mėgsta vaikštinėti naktį, o žiemą miega savo šiltuose urveliuose. Per vasarą jie atsiveda 1–2 jauniklių vadas, kiekvienoje jų būna 3–5 vaikai. Iš pradžių jie būna akli ir praregi tik po poros savaičių. Ežiukai minta uogomis, vaisiais, šaknimis, tačiau pirmenybę teikia įvairiems vabzdžiams, moliuskams, šliužams, sraigėms ir netgi gyvatėmis. Šia ir dar daugiau ežiukų paslapčių sužinosime šioje edukacijoje. O susipažinę su ežių gyvenimo būdu pastatysime jiems namelį.
Trukmė: 2,5 val.
Skirta pradinukams.
Grybas nei gyvūnas, nei augalas. Grybai atsirado prieš 410 milijonų metų! Mokslininkai sako, kad grybų gali būti net iki 10 milijonų rūšių. O kokių rūšių grybai auga mūsų miške? Kokia jų sandara, kuriuos iš jų galima valgyti, o kurių – ne? Ar jie gali būti vaistais? O ar žinote, kas yra kopūstgalvis raukšlius?
Kalbėsimės apie Kauno marių regioninio parko grybus, paskui keliausime į mišką rinkti grybų, o sugrįžę į Gamtos mokyklą, tyrinėsime juos iš arti su didinamuoju stiklu ar per mikroskopą.
Trukmė: 2,5 val.
Skirta pradinukams.